Czas czytania:4 Minut
Cieszy mnie niezmiernie, że dzielenie się wiedzą i doświadczeniem staje się coraz popularniejszą zajawką wśród ludzi. Chcesz na własnej skórze przekonać się o zaletach mentoringu? Sprawdź jak znaleźć mentora według czterech skutecznych sposobów.
Aby konkretne wskazówki jak znaleźć mentora miały sens, szybko wyjaśnię czym jest mentoring, który dla mnie oparty jest na edukacji, nowych doświadczeniach i korzyści dla obu stron.
Jestem mentorem. Z tego faktu nie czerpię bezpośrednio finansowych korzyści, nie ponosiłam do tej pory kosztów jako mentee. Jako konsultant jak najbardziej otrzymuję wynagrodzenie 💸 za swoją pracę. Jest to jednak inny rodzaj współpracy.
Absolutnie nie twierdzę, że mentoring jest za darmo. Tyle tylko, że konsultacja rozliczana godzinowo z tzw. mentorem wciąż jest konsultacją. 🤷♀️
Jak wygląda relacja mentorska?
- W dobrej mentorskiej relacji korzyści osiąga podopieczny i mentor. Motywacją mentora może być chęć pomocy innym, okazja pracy nad sobą, wewnętrzna satysfakcja.
- Relacja jest systematyczna, stała – trwa przez dłuższy okres.
- Relacja jest odwzajemniona. Mentorem nie może być ktoś z kim wymiana jest niemożliwa np. nieżyjący już autorytet lub nauczyciel prowadzący wykład.
Ze znalezieniem mentora jest jak z codziennym piciem odpowiedniej ilości wody – proste w teorii, ale każdy wie jak mu wychodzi 😳
Aby przyjemniej wyjaśnić jak znaleźć mentora rozdzielę poszukiwania na dwa etapy:
Po co chcesz znaleźć mentora?
Najpierw zapytaj siebie czego oczekujesz od mentora.
- Czy ma być źródłem wiedzy?
- Czy w przyszłości chcesz być kimś podobnym do swojego mentora?
- Czy liczysz na konstruktywną krytykę?
- Czy potrzebujesz szczerej, obiektywnej opinii?
- Czy potrzebujesz pomocy z wyznaczeniem, bądź realizacją celów?
- Czy liczysz na uzyskanie nowych perspektyw i poszerzenie kontaktów zawodowych?
Posiadanie jasnego celu mentorskiego umożliwi ci wybór odpowiedniego mentora i zapewni, że tematyka regularnych spotkań pozostanie w kontekście twojego celu.
Jak znaleźć mentora?
Samodzielne poszukiwania mentora są bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem! Lepiej poznasz branżę, a być może odkryjesz kolejne aspiracje zawodowe.
W rezultacie znajdziesz osobę, która będzie naprawdę zaangażowana we wspólną relację. Otrzymasz realne wsparcie w osiągnięciu celów. ✨
1. Praca i znajomi
Świetni mentorzy są bliżej niż myślisz. Bardzo prawdopodobne, że już teraz masz z nimi kontakt – pracujecie razem lub wspólnie tworzyliście coś w przeszłości.
To ludzie, którzy już tak naprawdę znają twój potencjał – wiedzą, jak myślisz, jak działasz, jak komunikujesz. Już cię lubią, ufają i wierzą w ciebie – dlaczego nie mieliby ci pomóc? Mają też pewność, że nie zmarnujesz ich czasu, zaangażowania i pomocy.
- Pracujesz z mentorem w tej samej firmie – z kimś kto w karierze jest o kilka solidnych kroków dalej? Rozważ mentora, z którym nie łączą cię bliskie relacje zwierzchnicze (ktoś z innego działu może okazać się trafniejszym wyborem niż szef szefa).
- Mentora możesz znaleźć poza firmą, wśród kontaktów, z którymi współpracujesz, np. partner technologiczny, agencja reklamowa, zewnętrzny konsultant.
Jeśli znalezienie mentora nie wyjdzie wśród osób, które znasz, poszerz zakres poszukiwań.
2. Znajomy znajomego
❌ Nonszalancję zostaw w domu. Nie pytaj nieznanej osoby, czy zostanie twoim mentorem. Rzadko uzyskasz odpowiedź twierdzącą.
Dla osoby, która cię nie zna, ty również jesteś obcą osobą. Na dodatek czegoś chcesz. 🤔
Trudno wam będzie wyobrazić sobie satysfakcjonujące i korzystne doświadczenie. Zamiast uderzać w ciemno, wykorzystaj kontakty, które już masz.
Znasz teorię 6 stopni oddalenia? O ile cała hipoteza budzi naukowe kontrowersje, znajomi znajomych istnieją i mogą posłużyć do stworzenia relacji mentorskiej.
Koleżanka chciała znaleźć mentora w obszarze rekrutacji w IT. Nawiązała relację, dzięki koledze z poprzedniej pracy, który przedstawił ją swojej aktualnej szefowej.
Nawet jeśli nie znasz osoby odpowiedniej na mentora, znasz ludzi, dzięki którym do niej dotrzesz.
Wyjaśnij swój mentorski cel i poproś o pomoc. Łatwiej nawiązać relację, kiedy wspólny kontakt cię przedstawia.
3. Programy mentorskie
Programy mentorskie mają wiele zalet. Zdecydowanie ułatwiają stawianie pierwszych kroków, ale nie są wyłącznie dla początkujących.
Niektóre firmy posiadają formalne programy mentorskie. Pracodawca może również sfinansować twoje uczestnictwo w czymś z zewnątrz. W sieci funkcjonują dziesiątki programów.
Dobry program mentorski:
- połączy cię z odpowiednim mentorem
- zapewni wsparcie w trakcie programu: np. pomoc z ustaleniem celów, dodatkowe materiały edukacyjne
- umożliwi dostęp do społeczności i wydarzeń
- pomoże dotrzymać stałego i systematycznego charakteru relacji
❌ Odradzam programy mentorskie, które wyglądają jak katalogi z godzinowym cennikiem.
4. Cold calling
Mentora możesz zdobyć, nawet jeśli znajduje się poza kręgiem twoich kontaktów. Zanim postawisz pytanie, pozwól się poznać.
Twitter, Medium czy LinkedIn są idealnymi miejscami do nawiązywania interesujących, profesjonalnych znajomości.
Pobuszuj w serwisach i znajdź użytkowników odpowiadających twoim kryteriom. Sprawdzając zawartość profilu, treści czy poziom zaangażowania, określisz reputację osoby i chęć rozmowy z innymi.
Podoba ci się to co widzisz? Dołącz do obserwujących, weź udział w dyskusji. Poznaj potencjalnego mentora i zaoferuj coś od siebie.
Relacje mentorskie zaczynają się od zwyczajnej rozmowy.
Powodzenia! M.
Czytaj dalej